Czy jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, jeżeli zaczęłam brać tabletki od 5. dnia okresu?

Po rocznej przerwie zaczęłam znowu brać tabletki antykoncepcyjne Y***. Lekarz zalecił, abym wzięłam pierwszą tabletkę 5. dnia miesiączki. 4 dni później miał miejsce stosunek z wytryskiem do środka bez dodatkowego zabezpieczenia. Czy tabletki już działały antykoncepcyjnie?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli pierwsza tabletka z pierwszego opakowania tabletek zostanie przyjęta później niż 24 godziny od wstąpienia miesiączki, istnieje konieczność korzystania z dodatkowego zabezpieczenia przez pierwsze 7 dni przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.

Z opisu zrozumiałam, że Pani rozpoczęła stosowanie tabletek antykoncepcyjnych piątego dnia cyklu (5. dzień krwawienia). W takim wypadku konieczne jest stosowanie dodatkowej ochrony przyd ciążą (np. prezerwatyw) przez pierwszy tydzień przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.
Ponieważ stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia odbył się 4. dnia przyjmowania tabletek (9. dnia cyklu) istnieje niewielkie prawdopodobieństwo ciąży. Ponieważ był to począek cyklu, ryzyko jest małe.

Proponuję wykonać test ciążowy po 14 dniach od tamtego stosunku. Do testu należy użyć porannego moczu, ponieważ stężenie badanego hormonu jest wtedy najwięsze. Na razie należy kontynuować stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.