Czy jest ryzyko poronienia?

Witam.
Jestem mamą 2 ślicznych aniołków, niedawno zaszłam w 3 ciążę, bardzo tego chciałam (05.08.2010). Cieszyłam się bardzo, bo z partnerem chcieliśmy bardzo trzecie dziecko ale niestety 23.09.2010 poroniłam. Potwierdzone przez lekarza.

Okresu po poronieniu nie dostałam i udałam się do lekarza. Powiedział, że jestem w ciąży i zaszłam 4 dni po poronieniu. Dziś 05.11.2010 jestem w 5 tygodniu i 5 dniu ciąży, boję się, że to za wcześnie i boję się, że zaś przeżyję to samo co ponad miesiąc temu.
Nie mam żadnych objawów ciąży, wręcz przeciwnie. Mam jadłowstręt, jak zjem jest mi niedobrze, ciągle mnie muli. Rano jak wstaje mam boleści brzucha z uczuciem ssania w żołądku. Boję się, że stanie się to samo co przy tamtym poronieniu.
Proszę odpowiedzcie mi, bo dziś cały dzień nie umiem o niczym innym myśleć.
Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najczęstszą przyczyną poronień w pierwszych tygodniach ciąży są wady rozwojowe płodu powstające w sposób losowy. Dlatego zwykle takie poronienie nie powinno być powodem do drżenia o donoszenie następnej ciąży. Inną sprawą jest gotowość macicy do przyjęcia dziecka po dopiero przebytym poronieniu. Częściowo sprawę rozwiązuje tu sama natura. Jeżeli zarodek zdołał się zagnieździć, to oznacza to, że macica była na to gotowa. Najgorsze co teraz może Pani robić to się denerwować "na zapas". Myślę, że tym razem wszystko będzie dobrze. Historie dziecka szczęśliwie urodzonego, a poczętego nieświadomie zaraz po przebytym poronieniu, są bardzo częste i mam nadzieję, że uda się Pani napisać kolejną, czego Pani gorąco życzę.

Pozdrawiam serdecznie!