Czy jest się czym martwić?

Żona dostała pierwszego okresu miesiąc po porodzie. Karmi piersią. Córka ma już trzy i pół miesiąca, a drugiego okresu jeszcze nie ma - pojawiają się plamienia śluzem białym i lepkim. Co mamy robić?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pierwsze krwawienie po porodzie najczęściej nie jest jeszcze prawdziwą miesiączką. Ta pojawia się po różnym czasie, zależnym głownie od sposobu karmienia. Kobiety karmiące piersią mogą nie mieć miesiączki prawie przez cały okres laktacji, natomiast karmiące sztucznie dostają jej po raz pierwszy najczęściej  6-8 tygodni po porodzie.

Prawdziwą miesiączkę poprzedzać będzie owulacja, której towarzyszy (tak jak przed porodem, w każdym cyklu owulacyjnym) ciągnący, przejrzysty, obfity śluz szyjkowy. Biały, lepki śluz pojawia się natomiast typowo po owulacji, a przed miesiączką, choć nie zawsze jest związany z tą fazą cyklu. Jeśli nie towarzyszy mu przykry zapach, to nie ma powodów do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!