Czy jest szansa na ciążę bez konieczności zabiegu- zespół PCOS?

Witam!
Mój problem polega na tym, że od roku mam zespół PCOS. Odstawiłam tabletki w kwietniu tego roku, jak kazał lekarz, po odstawieniu dostałam 2 razy okres bez żadnych wspomagaczy, lecz później już go nie miałam.
We wrześniu lekarz przepisał mi tabletki na wymuszenie okresu i zgodziłam się na zabieg elektrokoagulacji jajników, aby zajść w ciążę. Lecz na początku listopada dostałam okres i byłam przekonana, że do czasu zabiegu zakończy się. Byłam w błędzie, ponieważ krwawienie trwało 11 dni, przyjęto mnie do szpitala, ale na drugi dzień wypisano, ponieważ krwawienie nie ustąpiło i wyznaczono nowy termin.
Moje pytanie jest takie: czy po tym okresie (który skończył mi się 2 dni temu) jest szansa na owulację i zajście w ciążę bez konieczności zabiegu?
Z góry dziękuję za odpowiedź!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
W PCOS, jeżeli nie dochodzi do owulacji, w pierwszym rzucie stosuje się leczenie farmakologiczne mające do owulacji doprowadzić. W przypadku niepowodzenia można spróbować zabiegu elektrokoagulacji. W Pani przypadku, jeżeli dochodzi do miesiączek (nawet co 2-3 miesiące), to może dochodzić również do owulacji.
Najlepiej by było, gdyby potrafiła Pani identyfikować objawy dni płodnych. W takim wypadku istnieje szansa na zapłodnienie. Myślę, że warto spróbować przed decyzją o zabiegu. Niestety przy PCOS zarówno zajście jak i utrzymanie ciąży jest trudniejsze niż u zdrowej kobiety.
Pozdrawiam serdecznie!