Czy jest szansa na ciążę po podwiązaniu jajowodów?

Jestem 33-letnią kobietą. Otóż 8 lat temu miałam 2 ciążę zakończoną cesarskim cięciem przez wysokie ciśnienie 180/100 i jest to ciśnienie indukowane ciążą. Na co dzień ciśnienie mam w normie, a takie wysokie ciśnienie występuję tylko podczas ciąż. Wiedziałam, że druga ciąża zakończy się cięciem cesarskim i podjęłam decyzję o podwiązaniu jajowodów.
Mam konkretne pytanie: czy jest jakaś szansa, żebym zaszła w ciążę po podwiązaniu jajowodów i ewentualnie, gdybym zaszła w ciążę, to czy 3 ciąża zakończona cesarskim cięciem byłaby dla mnie bezpieczna?
Proszę o odpowiedź, bo to dla mnie bardzo ważne, czy po podwiązaniu jajowodów zajdę w ciążę. Będę oczekiwać na odpowiedź!
Pozdrawiam i do usłyszenia!

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Zabieg podwiązania jajowodów był u Pani wykonany ze wskazań zdrowotnych. Oznacza to, że każda następna ciąża mogłaby być zagrożeniem dla zdrowia i życia. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Istnieją wprawdzie metody chirurgiczne na odwrócenie skutków zabiegu, lecz ich skuteczność jest dyskusyjna. Są to zabiegi dość kosztowne oraz nierefundowane. Szansę ponownego zajścia w ciążę może dać metoda in vitro.