Czy jestem bardzo otyła?

Witam, Mam 13 lat, 166 cm wzrostu i ważę 73 kg. Wszyscy mówią mi, że wyglądam na 55 kg i że to wszystko dla tego, że mam grube kości. Mój brzuch nie jest bardzo duży, jednak małe fałdki są.  Mam jeszcze grube uda. Jestem też dosyć szeroka. Moja siostra ostatnio powiedziała, że 73 kg przy moim wzroście, jest jedynie drobną nadwagą. Ja jednak chcę schudnąć. Tylko nie wiem, jak się do tego zabrać. Mama mówi, że mam dużo zajęć w szkole i sama schudnę. To prawda, że żyję aktywnie. O 7.10 zaczynam lekcje, a o 18.30 wracam do domu. Jednak nie wydaje mi się to możliwe, że schudnę. Ostatnio bardzo zmniejszyłam porcje jedzenia. Praktycznie do minimum. Rodzice krzyczą na mnie, że będę anorektyczką za chwilę. Co robić? Nie mam czasu na ćwiczenia! Wolałabym dietę! Pomocy!
13 LAT ponad rok temu

Witam,

Na podstawie badań epidemiologicznych ustalono, jaka jest prawidłowa rozpiętość masy ciała dla danej osoby. Miarą jest tzw. wskaźnik masy ciała . BMI oblicza się jako stosunek masy ciała (w kilogramach) do kwadratu wzrostu (w metrach), a jego wartość wskazuje na stopień odżywienia:

  • poniżej 15 - wyniszczenie
  • 15,0 - 17,4 - wychudzenie
  • 17,5 - 19,4 - niedowaga
  • 19,5 - 24,9 - waga prawidłowa
  • 25,0 - 29,9 - nadwagę
  • 30,0 - 34,9 - I stopień otyłości
  • 35,0 - 39,9 - II stopień otyłości
  • 40,0 i więcej - otyłość kliniczna

Twój wksażnik BMI wynosi 26,5 co wskazuje na to, że masz nadwagę. Biorąc pod uwagę Twój wiek, sugeruję zapomnieć o drastycznych kuracjach. Stosuj urozmaiconą dietę, bogatą w owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste. Gdy jesteś w szkole i uczysz się, Twój organizm potrzebuje dużo energii. Zjedz pożywne drugie śniadanie. Natomiast nie objadaj się przed snem. Proponuję również zmienić swoje przyzwyczajenia np. podjadanie przy oglądaniu telewizji bądź czytaniu książki może być sprawcą dodatkowych kilogramów.

Życzę powodzenia i pozdrawiam