Czy jestem chory na boreliozę?

Witam,

6 tygodni temu zostałem ugryziony przez kleszcza w rękę tuż przy łokciu. Za dwa dni pojawił się rumień, który się stopniowo rozrastał, miał ponad 5 cm. Teraz po sześciu tygodniach prawie zanikł. Postanowiłem zrobić badanie w celu wykluczenia tej choroby. Granice dla IgM i IgG takie same 0.0 - 0.8 wynik ujemny 0.8 - 1.1 wynik wątpliwy > 1.1 wynik dodatni. Moje wyniki to IGM 3,89 (dodatni) IgG 0,44 (ujemny). Co o tym sądzić? Mam czy nie mam boreliozę? Iść do lekarza na kurację antybiotykową?

Prosiłbym o powiedzenie czegoś szerzej na ten temat. Z góry dziękuję

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Po ugryzieniu kleszcza wystąpił u Pana rumień wędrujący. Jest to najbardziej charakterystyczny objaw boreliozy, który (jako jedyny) nie wymaga potwierdzenia laboratoryjnego. Ma Pan na pewno boreliozę. Proszę jak najszybciej zgłosić się do lekarza celem rozpoczęcia leczenia antybiotykiem.