Czy jestem już w pełni zabezpieczona?

Zażywam tabletki antykoncepcyjne po raz pierwszy w życiu i jestem jeszcze dziewicą, przeczytałam uważnie ulotkę, ale chcę mieć pewnosść,czy po 6 pierwszych tabletkach, zażywanych systematycznie o tej samej godzinie, mogę odbyć swój pierwszy stosunek, gdy ustanie krwawienie? Nie wiem, czy lepiej zaczekać, i jak to mój ginekolog doradził, zacząć współżyć pod koniec pierwszego blistra?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe jednofazowe (najprawdopodobniej takie Pani zażywa, proszę sprawdzić w ulotce) przyjmowane zgodnie z zaleceniami, działają antykoncepcyjnie począwszy od pierwszego dnia przyjmowania (jeśli rozpoczęto ich przyjmowanie pierwszego dnia miesiączki) i w okresie 7 dni przerwy w przyjmowaniu tabletek (między kolejnymi opakowaniami leku). W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek (co nie oznacza tu 8. dnia cyklu!) osiąga się skuteczną antykoncepcję.

Pozdrawiam!