Czy jestem obciążona genetycznie?

Witam.

Mam 19 lat, moja mama 42. Niedawno zachorowała na raka piersi, usunęli jej go i na razie nic się nie dzieje. Ojciec i siostra mojego taty zmarli na raka płuc (ciocia nie paliła papierosów). Podejrzewam, że ryzyko zachorowania mojego lub mojej siostry jest wysokie. Co powinnam zrobić w tej sytuacji? Słyszałam o programie dla rodzin, w których występuje wysokie ryzyko zachorowania na tę chorobę. Na jakie badania powinien skierować mnie lekarz rodzinny?

Pozdrawiam, Anna.

Witam serdecznie.

W związku z zachorowaniem (w stosunkowo młodym wieku) u Pani Mamy, istnieje faktycznie ryzyko obciążenia dziedzicznego rakiem piersi. Lekarz rodzinny powinien skierować panie do poradni genetycznej najbliżej miejsca zamieszkania (adresy poradni w internecie), gdzie zostaną Panie objęte programem badań profilaktycznych, a przede wszystkim będzie przeprowadzone badanie genetyczne (do tego celu pobiera się krew i ocenia czy jest specyficzna mutacja czyli uszkodzenie genowe usposabiające do zachorowania na raka piersi).

Pozdrawiam serdecznie