Wyniki badania w kierunku boreliozy - czy jestem zdrowa?

Witam, odebrałam wynik badania na boreliozę, ale nie wiem, czy jestem zdrowa? borelia lgM 5,84, natomiast borelia lgG 17,09.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Interpretacja wyniku zależy również od norm w danym laboratorium, ale według ogólnych norm: IgM ujemne (które świadczy o świeżym zakażeniu), a wynik IgG choć niskie miano, jest dodatni. Nie napisała Pani o tym, dlaczego były wykonane badania. W przypadku przeciwciał w kierunku borelii jest tak, iż pojawiają się około 3-4 tygodnie po zakażeniu. Dlatego jeżeli u Pani ten ewentualny okres był krótszy - proponuję powtórzenie badania za np. tydzień w celu obserwacji, czy narastają przeciwciała.

W związku z tym, że obraz kliniczny jest najważniejszy, wskazana jest konsultacja wyniku z lekarzem zlecającym.

Borelioza została szerzej opisana w tym artykule.

Serdecznie pozdrawiam!