Czy jonofereza jest skuteczna?

Witam, mam pytanie dotyczące zabiegów jonizacji - jonofereza. Jestem kobietą, lat 41. Mam problem z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Zostałam skierowana na zabiegi, m-in. laser i jonofereza. Wykupiłam na razie po 5 zabiegów. 4 jonizacje i 4 lasery mam już za sobą. Pytanie moje brzmi: ile zabiegów jonizacji powinnam przejść, aby były skuteczne. Lekarz przepisał mi 10, ale mam pewne obawy. Prawie od zawsze mam podwyższone OB, rok temu OB 36. Jak jonizacja wpływa na podwyższone OB? Po rożnych badaniach ciężko znaleźć przyczynę podwyższonego OB. Czy zwyrodnienia kręgosłupa i stan zapalny tam się toczący może dawać wynik podwyższonego OB? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam, Marzena
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zabiegi fizykoterpeutyczne dobierane są zawsze indywidualnie, w zależności od schorzenia pacjenta i nasilenia występujących u niego dolegliwości. Nie jest możliwe określenie z góry ilości zabiegów, które w danym przypadku przyniosą korzystny efekt teraputyczny. Dalszy przebieg leczenia proszę konsultować z lekarzem prowadzącym.

Przyśpieszone OB może świadczyć o toczącym się stanie zapalnym, natomiast zabiegi fizykoterapeutyczne nie mają wpływu na ten wskaźnik.