Czy już mogę starać się o dziecko?

Witam. Mam problem: brałam przez rok tabletki Y***, które odstawiłam tydzień temu. Czy mogę już się starać o dzidziusia, czy, dla bezpieczeństwa, powinnam jakiś czas odczekać? Czy powinnam brać kwas foliowy 3 miesiące przed zajściem w ciąże? Proszę o radę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dobrze by było, gdyby przyjmowała Pani kwas foliowy przynajmniej przez miesiąc przed poczęciem i przez pierwsze 12 tygodni ciąży. Nie ma przeciwwskazań do starania się o dziecko już od razu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Jest wtedy jednak nieco zwiększone ryzyko wystąpienia ciąży mnogiej. Możliwe również, że cykle miesiączkowe będą przez jakiś czas (nawet do pół roku) nieregularne i trudniej będzie określić, kiedy ma Pani tzw. dni płodne.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w staraniach!