Czy już zawsze będzie źle? Czy da się odstawić leki?

Jak już wcześniej pisałam, leczę się juz ponad 1,5 roku. Ostatnio lekarz próbowała odstawić mi leki, ale niestety nie udało się, ponieważ był nawrot. Psychicznie czułam się dobrze, tylko objawy fizyczne, takie jak zawroty głowy, duszności, lęk, płacz, byłam taka skołowana. Lekarz z powrotem przepisała mi te same leki, ale zauważyłam, że mam po nich gorsze samopoczucie, jestem otępiała, nie myślę racjonalnie, nie czuję się sobą, czuję, że mnie bardzo obciążają psychicznie, więcej się zamartwiam, nie mam chęci do niczego, chociaż objawy fizyczne ustąpiły. Nie wiem, co mam zrobić? Oczywiście powiem o tym lekarzowi. Ale martwi mnie to, że z tego nie wyjdę, bo czytałam, że proszki działają tylko doraźnie, a jak mi lekarz kazała odstawić, to mnie po 4 dniach z powrotem naszło to samo. Czy to dlatego, że za wcześnie próbowałam odstawić, czy może być jakiś inny powód? Już się z tym wszystkim pogubiłam, nie wiem, co mam myśleć i robić. Mam wrażenie, że tak już źle będzie zawsze. Proszę o rady.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

W Pani profilu użytkownika nie ma innych postów. Mogę więc jedynie odnieść się do aktualnie zgłaszanych dolegliwości.

Nie pisze Pani, jakie leki Pani przyjmowała: czy były to leki uspokajające, czy nasenne. Po odstawieniu leków z obydwu grup mogą pojawić się objawy odstawienne.

Po przerwaniu leczenia lekami przeciwdepresyjnymi mogą pojawić się objawy niepożądane, określane jako tzw. zespół dyskontynuacji.

Zespół ten dotyczy ok. 20 % pacjentów przerywających terapię lekami z tej grupy. Zespół dyskonytuacji może pojawić się po przerwaniu leczenia każdym lekiem przeciwdepresyjnym. Ryzyko to jest również tym większe, im dłużej jest stosowany dany lek.

Objawy związane z zaprzestaniem przyjmowania leków pojawiają się najczęściej w ciągu 1-3 dób od całkowitego odstawienia lub w trakcie stopniowego obniżania dawki leku. Najczęściej występujące objawy to:
- bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi,
- zaburzenia widzenia,
- objawy grypopodobne: osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze,
- drętwienia i pieczenia skóry, wrażenie ,,przeszywającego prądu", dotyczy głównie skóry twarzy,
- nudności, wymioty,
- niepokój, drażliwość, płaczliwość, zaburzenia pamięci i koncentracji,
- bezsenność, koszmarne sny.

Objawy odstawienia leku mogą być mylnie rozpoznawane jako np. infekcja wirusowa lub nawrót depresji lub zaburzeń lękowych.
W przypadku nasilonych objawów zaleca się powrót do ponownego stosowania leku i jego powolne odstawienie. Objawy łagodne nie wymagają dodatkowego leczenia i mijają samoistnie w ciągu kilku, kilkunastu dni. Większość zespołów dyskontynuacji ma łagodny charakter i ustępuje w ciągu 14 dni. Zdarza się jednak, że objawy utrzymują się przez kilka tygodni.

Na temat objawów związanych z odstawieniem leków uspokajających i nasennych może Pani przeczytać w wątku:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/leki-uspokajajace-i-uzaleznienie-od-nich

Jeśli objawy mają  obecnie  niewielkie nasilenie, to może Pani rozważyć psychoterapię jako jedyną formę leczenia lub zdecydować się na ponowne leczenie farmakologiczne. Proszę tą decyzję uzgodnić z lekarzem.

Jeśli objawy były spowodowane odstawieniem leku przeciwdepresyjnego, zaleca się, aby kolejny lek był preparatem o długim okresie działania (np. fluoksetyna). Wówczas zmniejsza się ryzyko kolejnego zespołu odstawiennego.

Zaburzenia nerwicowe można skutecznie leczyć, jednak  jeśli jedyną metodą leczenia jest farmakoterapia, to nawroty zdarzają się często po odstawieniu leków. Dlatego też, za podstawową metodę leczenia zaburzeń nerwicowych uważa się psychoterapię. Przyjmowanie leków uznaje się za dodatkową metodę leczenia tych zaburzeń, lub jedyną - jeśli istnieją przeszkody w psychoterapii
(często - brak dostępności terapeuty). Psychoterapia pozwala na całkowite wyleczenie i długotrwałe, wieloletnie okresy bez objawów.

Leki przeciwdepresyjne wywierają dobry efekt leczniczy, jednak po ich odstawieniu często dochodzi do nawrotów. Tempo odstawienia leku oraz czas leczenia również mają znaczenie, jednak nie pisze Pani dokładnie, jak odstawiała Pani leki, więc nie mogę się odnieść do tych informacji.

Z pozdrowieniami