Kaszel w ciąży i jego przyczyny

Witam, mam 20 lat i jestem w siódmym miesiącu ciąży. Od jakiegoś czasu męczy mnie kaszel. Ostatnio badania robiłam miesiąc temu i miałam je raczej w porządku, więc nie wiem jaka jest przyczyna kaszlu w ciąży i czy na przykład poziom żelaza się nie obniżył. Martwi mnie, czy te leki, które biorę na przeziębienie i kaszel w ciąży mogą szkodzić mojemu dziecku? Nie wiem jakie leki jeszcze mogłabym brać, żeby mi pomogły? Myślałam o zastosowaniu jakichś sposobów z medycyny naturalnej, żeby nie brać za dużo leków? Czy taki kaszel w ciąży, który męczy mnie od rana do wieczora szkodzi maluchowi? Zauważyłam, że nieraz maleństwo jest niżej, raz wyżej i do tego kopie, gdy męczy mnie kaszel. Jakie mogą być przyczyny kaszlu w ciąży? O czym kaszel w ciąży może świadczyć? Czy powinnam iść z tym do lekarza rodzinnego albo do lekarza prowadzącego ciążę? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam! W ciąży fizjologicznie wzrasta zapotrzebowanie kobiety na żelazo, stąd dość łatwo może dojść do powstania jego niedoborów. Kaszel sam w sobie nie jest czynnikiem który może zaszkodzić dziecku. Groźne mogą być natomiast infekcje w przebiegu których pojawia się kaszel. Proszę pozostać pod stałą opieką ginekologa.

Magdalena Mroczek

Witam,

Kaszel w ciąży nie jest niebezpieczny dla dziecka. Jest on za to objawem poważnych chorób tj. zapalenie płuc i gruźlica, które są bardzo niebezpieczne dla dziecka. Dlatego z kaszlem przy podejrzeniu infekcji najlepiej jest umówić się na wizytę u lekarza.

Kaszel jest odruchem obronnym organizmu i pojawia się często jako odpowiedź na zakażenie górnych lub dolnych dróg oddechowych. Kaszel w przebiegu infekcji zazwyczaj najpierw jest suchy a potem pojawia się tzw. kaszel mokry, któremu towarzyszy odksztuszanie dużej ilości wydzieliny. Jeśli kaszel cały czas jest suchy, w takim przypadku nasuwa się podejrzenie kaszlu wywołanego alergią.

Jeśli chodzi o kaszel w ciąży, to należy być bardzo ostrożnym jeśli chodzi o zażywane preparaty. Nie powinno się przyjmować leków takich jak aspiryna, gripex czy ibuprofen, ponieważ mogą być one niebezpieczne dla dziecka. Ibuprofen jest np. szczególnie przeciwwskazany w 3 trymestrze ciąży. Poza tym szczególnie ostrożnym trzeba być w 1 trymestrze ciąży. W tym czasie dochodzi do organogenezy czyli rozwoju najważniejszych organów dziecka tj serce i wątroba. Nawet małe ilości niektórych substancji mogą wtedy znacznie zaszkodzić dziecku. Dlatego zawsze należy bardzo dokładnie czytać ulotkę dołączoną do opakowania leku. Uważać też należy na substancje ziołowe. Niektóre z nich takie jak tymianek i podbiał nie nadają się do przyjmowania w czasie ciąży, ponieważ są szkodliwe dla dziecka.

Jeśli chodzi o domowe sposoby na kaszel w ciąży to najlepsze są klasyczne metody, do których należy nawilżanie powietrza, szczególnie przed snem. Poza tym rozgrzewająco działa syrop z malin, można przyjmować preparaty zawierające miód i propolis. Poza tym można stosować syropy tj. syrop z cebuli.

Jeśli chodzi o metody farmakologiczne to stosuje się preparaty z propolisem lub syropy wykrztuśne. Powinien jednak zawsze zlecać je lekarz. Ważna jest również konsultacja z lekarzem ze względu na chorobę podstawową. Może być konieczne przyjmowanie antybiotyku.