Czy kiwi jest jednym z najzdrowszych owoców?

Słyszałam, że kiwi jest jednym z najzdrowszych owoców. To prawda? Jeżeli tak to jakie jest działanie kiwi na organizm człowieka? Dlaczego jest takie wyjątkowe? Jakie inne owoce mają podobne działanie? Czy kiwi można jeść w nieograniczonych ilościach? Czy zawiera dużo cukru i witamin? Jeżeli tak, to jakie witaminy zawiera? Czy w diecie można ograniczyć się jedynie do jedzenia kiwi, aby zapewnić organizmowi wszelkie witaminy i składniki mineralne? Bardzo lubię kiwi, ale po jego zjedzeniu - a może raczej po zjedzeniu większej ilości - mam dziwny posmak w ustach. Zastanawiam się czy to normalne i czy jedzenie większej ilości kiwi jest zdrowe. Proszę o radę. Pozdrawiam
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Kiwi jest owocem zdrowym z uwagi na obecność w nim dużej ilości witaminy C, jednak nie można powiedzieć, że przeważa żywieniowo nad innymi owocami.Jego spożycie powinno być więc umiarkowane. Wskazana jest dieta urozmaicona, bogata w różne rodzaje warzyw i owoców. Każde z nich obfituje bowiem w inne witaminy, składniki mineralne i związki biologicznie aktywne, wykazujące korzystny efekt dla zdrowia.
pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

owszem, kiwi jest zdrowym owocem – zawiera ono bowiem znaczne ilości witaminy C, a oprócz tego w tym owocu znaleźć można i wiele innych, korzystnych dla zdrowia, substancji. Zdecydowanie nie jest jednak tak, że kiwi to jakiś „cudowny owoc” – zawartość w nim cennych substancji odżywczych nie jest tak naprawdę większa niż w innego rodzaju owocach czy warzywach.

Nie można również powiedzieć, że dietę złożoną z samych kiwi można by traktować jako zdrową. Można się tutaj posłużyć chociażby znanym porzekadłem, że co za dużo, to nie zdrowo. Sama Pani wspomina o tym, że odczuwa Pani dziwny posmak w ustach po zjedzeniu większych ilości tego owocu. Już samo to zjawisko może Pani wskazywać, że kiwi w nadmiarze wcale nie jest korzystne, a do tego przy ciągłym i ciągłym jedzeniu tego owocu może on Pani po prostu… przestać smakować.

Analizując to, jak powinna wyglądać nasza dieta, pod uwagę warto brać różne czynniki, aczkolwiek istotne jest to, aby dieta ta była po prostu zróżnicowana. Ustalając jadłospis warto kierować się wskazówkami z tzw. piramidy żywienia, w której określone jest to, których produktów jeść najwięcej, a które powinno się z kolei ograniczać. Różnorodność spożywanych pokarmów nie tylko urozmaica nasze talerze, ale stanowi największą gwarancję tego, że rzeczywiście będzie dostarczać wszystkie potrzebne naszemu organizmowi substancje.

Kiwi zatem jak najbardziej – może Pani oczywiście spożywać, ale należy to czynić po prostu z rozsądkiem.