Czy kochając się bez zabezpieczenia w dwa dni przed zakończeniem okresu mogło dojść do zapłodnienia?

Witam, mam pytanie, czy kochając się bez zabezpieczenia w dwa dni przed zakończeniem okresu mogło dojść do zapłodnienia?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!
Teoretycznie owulacja (uwolnienie komórki jajowej dojrzałej do zapłodnienia) zachodzi około 14 dnia cyklu. Za pierwszy dzień cyklu przyjmuje się pierwszy dzień krwawienia miesięcznego. Komórka jajowa żyje około 24 godzin, jednak plemniki mają zdolność do przeżywania w organizmie kobiety nawet 5 dni. Dlatego przy 28-dniowym cyklu okres płodny przeważnie występuje między 10 a 18 dniem.

Istnieje jednak wiele czynników wpływających na czas trwania cyklu, a więc owulacji oraz dni płodnych. Stres, choroby, zmiana klimatu, podróże czy odchudzanie mogą spowodować przesunięcie jajeczkowania. Tak więc teoretycznie mogło dojść do zapłodnienia.

Proponuję wykonanie testu ciążowego 2 tygodnie po stosunku. Jeżeli wynik będzie ujemny, dla pewności warto go powtórzyć po kolejnych 2 tygodniach.