Czy kolor kości zęba jest genetyczny?

Mam żółte zęby, mimo że o nie dbam. Czy kolor kości jest genetyczny i nic się z nim nie zrobi?

Kolor zębów jest uwarunkowany genetycznie. Mają na niego oczywiście wpływ codzienne nawyki oraz higiena jamy ustnej. Profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia i osadów oraz wybielanie lampą w gabinecie powinny znacznie poprawić estetykę uśmiechu.

Ząb nie ma nic wspólnego z kością , to po pierwsze . Trochę ma wpływ nasz genom na zęby , kolor zazwyczaj jest zdeterminowany budową fizyczną i chemiczną zęba.
Na przykład silnie zmineralizowane i mocne zęby są własnie żóltawe i ich mycie nic nie zmieni , można je jedynie wybielić.

Odcień zębów jest cechą indywidualną, w dużej mierze jest to wpływ naszych nawyków, ale również genetyki. Nawet jeśli dba Pani o zęby tzn. chodzi na regularne przeglądy do dentysty, usuwa kamień nazębny, we właściwy sposób je myje, nie pali tytoniu oraz unika produktów silnie barwiących jak czerwone wino czy kawa – zęby mogą mieć żółtawy odcień. Oto dlaczego - ząb składa się ze szkliwa, które jest przezierne oraz zębiny, czyli tkanki leżącej pod szkliwem, która „decyduje” o odcieniu naszych zębów. Im silniej zębina jest napigmentowana, tym ciemniejszy będzie ząb. Zęby ciemnieją również z wiekiem, ponieważ zębina z biegiem lat staje się coraz gęstsza i grubsza. Odcień jest kwestią estetyki, nie zdrowia. Jeśli zależy Pani na idealnie białych zębach, jedyną metodą w tym przypadku jest profesjonalny zabieg wybielania w gabinecie, który rozjaśni zęby do pożądanego koloru, ewentualnie założenie licówek.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl