Czy komórki macierzyste mogą pomóc w terapii dziecka z autyzmem?

Jeżeli mogę to pytanie skierować do Pani mgr Grochowskiej. Czytałam niedawno przy temacie autyzmu, wyświetliła się reklama kliniki w Niemczech, która pracuje na komórkach macierzystych. Opisują oni swoje efekty uzyskane za pomocą tej metody. Nie chcę uprawiać reklamy, bo nie spotkałam się nigdy w publikacjach i na studiach z tą metodą.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie:)

Odpowiem na Pani pytanie za koleżankę;) i mam nadzieję w sposób dość satysfakcjonujący;)

Bardzo trudno powiedzieć jaki naprawdę wpływ na postępy w rozwijaniu umiejętności dziecka z autyzmem mają komórki macierzyste. Domyślam się, że firma dość mocno rekomenduje swoją metodę „leczenia”, choć tak naprawdę nie wiadomo, jaki wpływ na dalszy rozwój dziecka będą miały komórki macierzyste, jak wpłynie na zachowanie dzieci inwazyjny zabieg wprowadzenia komórek (punkcja lędźwiowa) i czy ta metoda jest skuteczna?

Trudno porównywać terapię – leczenie(?) dzieci z autyzmem, w podejmowanym działaniu leczenia chorób takich, jak białaczka albo choroby neurodegeneracyjne.

Pozdrawiam