Plazmocyty w rozmazie a powód do niepokoju

Witam, mój 5-letni synek, który ciągle pokasłuje od listopada, miał wymaz z gardła - nie wykazał chlamydii, ma stwierdzoną alergię na roztocza i pleśnie i niedawno przechodził zatrucie pokarmowe, ma takie wyniki badań krwi: hemoglobina 15,2 g/dl, hematokryt 41,3 %, rbc 5,48, wbc 9,6, mcv 75,4, mchc 36,8, mch 27,7, rdw-cv 13,4, plt 385, mpv 9,8, pdw 11,8, p-lcr 24,2, rozmaz (pomiar automatyczny): lym 5,1 (53,3%), mxd 0,9 (9 %), neut 3,6 (37,7%), wzór krwinek białych: granulocyty podzielone 33%, kwasochłonne 2%, limfocyty 64 % oraz 1% komórek plazmatycznych. Czy reszta wyników nie jest niepokojąca? Czy plazmocytów u mojego synka nie jest za mało? Jak intepretować pozostałe wyniki? Nie potrafię się w tym wszystkim połapać, próbowałam szukać informacji w internecie, ale nie za bardzo się udało... Dziękuję za pomoc!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

W podanych badaniach zwraca uwagę limfocytoza - wzrost odsetka limfocytów w rozmazie automatycznym i mikroskopowym. Limfocytoza najczęściej występuje w trakcie aktualnej bądź niedawno przebytej infekcji wirusowej. W przypadku Pani syna może być ona związana z nieżytem żołądkowo-jelitowym, który mógł mieć tło wirusowe. Wskazane byłoby powtórne oznaczenie morfologii krwi z rozmazem ręcznym za około miesiąc, a w przypadku braku poprawy - konsultacja z pediatrąprowadzącym dziecko. Pozostałe parametry krwi, w tym odsetek plazmocytów (norma od 0 do 2%), nie odbiegają od normy.