Czy konieczne jest cesarskie cięcie?

Witam. Pięć lat temu miałam wypadek samochodowy - doszło do złamania kości łonowej i złamania lewego uda. Udo miałam operowane i wstawiono mi platynę (metal), którą mam do dziś, natomiast kość łonowa miała się zrosnąć sama. Lekarz powiedział, że nie będę mogła rodzić naturalnie, tylko przez cesarke. Teraz jestem w 33 tyg. ciąży, mówiłam lekarzowi o tym wypadku i że mam mieć cesarkę. Mam iść do ortopedy, żeby sprawdził w jaki sposób mogę rodzić. Czytałam na forach, że przy takich złamaniach robi się cesarkę. Boje się, że przy naturalnym mogłoby się coś stać w moim przypadku, jeszcze metal w nodze. Proszę mi powiedzieć, co mam o tym mysleć.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przebyte złamanie kości udowej i związana z nim obecność pręta śródszpikowego lub metalowej płytki nie stanowi z pewnością przeszkody w porodzie siłami natury. Miednicę musi jednak ocenić ortopeda. Niewykluczone, że kość łonowa zrosła się  prawidłowo, bez pozostawiania zniekształceń, i uniknie Pani cięcia cesarskiego. Każdy przypadek tego typu urazu jest bowiem inny. Jeśli jednak będą co do tego jakiekolwiek wątpliwości, to z pewnością nikt nie będzie "na siłę" starał się poprowadzić u Pani porodu naturalnego. Proszę się nie obawiać i zaufać opinii secjalisty ortopedy.

Pozdrawiam serdecznie!