Nowoczesne metody leczenia zawału serca

Rocznie aż 100 tys. osób po przebytym zawale leczy się w szpitalach. Prof. Janina Stępińska opowiada na czym polega współczesne leczenie zawału serca i czy jest lepsze od dotychczas stosowanych metod.

Według aktualnych wytycznych leczenia zawału serca u każdego chorego u którego wystąpił zawal serca zalecane jest wykonanie koronarografii. Szybkość i pilność jej wykonania zależy od czasu jaki upłynął od początku objawów zawału serca. Jeśli zawał rozpoznano wiele miesięcy lub lat temu i obecnie stan pacjenta jest stabilny wtedy wystarczy planowe umówienie terminu badania. Jeśli od początku zawału serca minęło maksymalnie kilka dni to decyduje o tym lekarz prowadzący w szpitalu, kierując się stanem pacjenta i korzyściami płynącymi z takiego postępowania. Natomiast jeśli od początku objawów bólowych minęło nie więcej niż 12 godzin chory, jeśli nie ma przeciwwskazań, powinien być niezwłocznie przekazany do szpitala wykonującego koronarografię w zawale serca.
Proponuję porozmawiać z lekarzem prowadzącym i zapytać go czy widzi przeciwwskazania do wykonania koronarografii u Pani ojca. 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty