Czy krótka szyjka macicy i łożysko przodujące zagrażają ciąży?

Witam!
Jestem w 18 tygodniu ciąży. Lekarz stwierdził, iż skraca mi się szyjka macicy, w tej chwili wynosi 31 mm. Oprócz tego mam łożysko częściowo przodujące, które zagnieździło się w ranie po cięciu cesarskim. Jeśli szyjka dalej będzie się skracała, czy będzie można założyć mi szew bądź krążek? Jeśli nie, to jak mam postępować i co mi grozi?

Witam serdecznie,
w przypadku łożyska przodującego niebezpieczeństwo polega na wcześniejszym jego oddzieleniu się i krwawieniu. Wówczas istnieje ryzyko krwotoku oraz niedotlenienia dziecka. W przypadku łożyska przodującego często ciążę kończy się cięciem cesarskim.
Długość szyjki macicy w ciąży, określana w USG, to 38-42 mm. Rzeczywiście Pani szyjka jest nieco krótsza. Skracanie się szyjki macicy grozi porodem przedwczesnym.
Długość szyjki macicy powinna być kontrolowana w kolejnych badaniach USG. Na ich podstawie będzie można określić, czy szyjka nadal się skraca. Jeśli tak, to najprawdopodobniej konieczne będzie założenie szwu okrężnego na szyjkę macicy. Natomiast Pani powinna jak najwięcej odpoczywać, unikać wysiłków fizycznych.
Pozdrawiam