Czy krwawienie po tabletce "72 h po" wyklucza ciążę?

Witam, chciałabym spytać kompetentną osobę, znającą się na sprawach ginekologicznych, na temat tabletek „72 godziny po”. Na forach internetowych pełno jest informacji i nie wiadomo, czy są prawdziwe, czy też nie - wiadomo anonimowość pisanie specjalnie rzeczy, żeby, hm, straszyć, i stąd moje pytanie, na które raczej odpowiedź znam, ale chciałabym potwierdzenia lekarza. Jeśli po wzięciu tabletki „72 godziny po” wystąpi okres w planowanym terminie i będzie on normalny, jak zazwyczaj, może o dzień krótszy i np. bardzo obfity 1 dnia, a następne dni są już spokojniejsze, i jeżeli będzie poprzedzony np. krwawieniem, to ciąża jest wykluczona prawda? Bo mnie się wydaje, że skoro jest normalny okres, to nie ma możliwości bycia w ciąży. Czekam na odpowiedź i pozdrawiam!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nigdy nie można tego powiedzieć na 100%. Jeśli doszło do sytuacji, w której mogło dojść do zapłodnienia (wytrysk w pochwie w okresie płodnym), to szansa na zajście w ciążę nie jest zerowa, nawet jeśli przyjęto tabletkę "72 h po". Krwawienie o normalnej obfitości w okresie spodziewanej miesiączki również nie wyklucza całkiem możliwości ciąży, choć bardzo istotnie zmniejsza jej prawdopodobieństwo. Dla uzyskania całkowitej pewności, radzę jednak wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam!