Czy krwawienie z dróg rodnych może świadczyć o poronieniu?

Witam! Mam problem, bo nie wiem czy poroniłam. Miesiączkuję bardzo regularnie, mój cykl to co 28 dni, jestem młodą kobietą. Od stycznie tego roku współżyję z partnerem bez zabezpieczenia, bo staramy się o dziecko. Tego miesiąca dostałam miesiączkę punktualnie - 3 dni krwawienia, 1 dzień bez krwawienia, znów następne 2 dni krwawienia. Myślałam, że to jakaś dziwna miesiączka i nie martwiłam się tym za bardzo, ale po 6 następnych dniach od ostatniego dnia krwawienia dostałam znów miesiączkę - już 4 dzień krwawię. Czy to możliwe, że poroniłam nie wiedząc, że w ogóle jestem w ciąży? Bo nic na to nie wskazywało, tak naprawdę obawiam się, że mogę być bezpłodna, bo już rok staram się z partnerem o dziecko i nie mogę zajść w ciążę. Czy te krwawienia co teraz mam można jakoś inaczej wytłumaczyć ? Jeśli poroniłam co mam robić teraz? Mogę dostać jakieś porady, witaminy, by zajść w ciążę? Mam 24 lata, jestem młoda, nie chcę, jeśli to było poronienie, następnym razem też poronić. Proszę o pomoc i radę. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Każda kobieta starająca się o ciążę i na początku ciąży powinna przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego na dobę, w celu zmniejszenia ryzyka wad cewy nerwowej u dziecka. Przyjmowanie witamin nie zwiększa jednak istotnie szansy na poczęcie, jeśli już, należy zadbać o prawidłową, zbilansowaną dietę.

Niewykluczone, że doszło do poronienia wczesnej ciąży. Nie powiemy tego jednak na 100% na podstawie samego opisu. Może Pani wykonać badanie stężenia beta HCG we krwi- jeśli będzie ono podwyższone, to będzie świadczyło że albo doszło do poronienia, albo nadal jest Pani w ciąży (czasem nawet większe krwawienie we wczesnej ciąży nie świadczy wcale o poronieniu). W razie uzyskania pozytywnego wyniku, powinna Pani udać się do lekarza ginekologa. Możliwe jednak, że przyczyna nietypowego krwawienia jest inna, np. mięśniak macicy czy inna patologia w obrębie dróg rodnych. W razie wykluczenia ciąży i ponownego wystąpienia krwawień, proszę również udać się do ginekologa.

Poronienie wczesnej ciąży zdarza się bardzo często- nieraz kobiety nawet nie zdają sobie sprawy, że były w ciąży. Przyczyną tych wczesnych strat ciąży jest zwykle losowo powstały defekt genetyczny zarodka. Zdecydowana kobiet po poronieniu następnie zachodzi w ciążę i udaje im się ją szczęśliwie donosić.

Wskazaniem do diagnostyki niepłodności jest co najmniej 1 rok regularnych, a bezowocnych starań. Jeśli okaże się, że raczej nie była Pani teraz w ciąży, a w kolejnych miesiącach nie będzie się udawało doprowadzić do poczęcia, to powinni Państwo udać się do lekarza zajmującego się tym zagadnieniem.

Pozdrawiam serdecznie!