Czy KT zatok obocznych nosa wykonuje się z kontrastem?

Witam, dostałem skierowanie na badanie KT zatok obocznych nosa, i teraz takie pytanie, czytałem że nie używa się do tego kontrastu. A dostałem do podpisania dobrowolną zgodę na podanie kontrastu. Teraz moje pytanie, dlaczego dostałem takowe zgody, i czy odbywa się to z podaniem kontrastu, czy bez? jest to moje pierwsze badanie tomografem komputerowym, i wolał bym uniknąć podawania kontrastu...
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie.
Standardowo w przewlekłych procesach zapalnych i po urazach zatok wykonuje się tomografię komputerową bez kontrastu. Badanie to służy głównie ocenie struktur kostnych. Jeżeli jednak lekarz zalecił Panu TK z kontrastem, widocznie kierował się określonymi przesłankami. Preparaty kontrastujące podaje się w badaniu TK w celu wykrycia patologii tkanek miękkich i oceny naczyń krwionośnych.