Czy łagodna FA to łagodna odmiana raka?

Witam,

miałam biopsję cienkoiglową. Rozpoznanie: FA - obraz cytologiczny odpowiada fibroadenoma, wskazane usunięcie zmiany i weryfikacja histologiczna. Czy to oznacza łagodną odmianę raka?

Dziękuję i pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Fibroadenoma jest zmianą łagodną, czyli guzem nie wykazującym cech złośliwości. Przyczynowo wiąże się z zmianami tkanki włóknistej i gruczołowej piersi. Nie stanowi on bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Czasami warto go usunąć, gdyż w przypadku powiększenia swoich rozmiarów może uciskać na sąsiadujące tkanki piersi i powodować dolegliwości bólowe, lub, w przypadku kobiet w wieku reprodukcyjnym, dodatkowo może uciskać przewody mleczne i utrudniać karmienie. Po usunięciu zmiany będzie możliwa dokładna ocena histo-patologiczna.
Warto tylko wspomnieć, że rak jest określeniem ścisłym, oznacza nowotwór złośliwy wywodzący się z tkanki nabłonkowej.  Nie każdy guz piersi jest rakiem.

Redakcja abcZdrowie.pl