Czy laparoskopia jest bezpiecznym zabiegiem?

Witam! Jakiś czas temu u mojej siostry (22 lata) zdiagnozowano ruchomą nerkę, która wymaga zabiegu. Zaproponowano jej laparoskopię. Chciałabym się dowiedzieć czy zabieg laparoskopowy ciągnie za sobą jakieś powikłania (jeśli tak proszę o odpowiedź jakie)? Czy jest to zabieg jednorazowy i nie trzeba go powtarzać? Jak długo trzeba być w szpitalu po takim zabiegu, a po jakim czasie można wrócić do pracy (biurowa)? Czy trzeba rezygnować z uprawiania sportu - narciarstwo?

Witam serdecznie!

Jeżeli lekarz zalecił wykonanie operacji i możliwe jest wykonanie zabiegu metodą laparoskopową, to warto wybrać tę właśnie metodę (ze względu na znacznie mniejszą inwazyjność).
Podczas zabiegu laparoskopowego wykonywane są jedynie małe nacięcia w powłokach brzusznych, przez które wprowadza się narzędzia chirurgiczne i następnie dokonuje korekcji wady. Jeżeli chodzi o dokładny rodzaj zabiegu na te pytania musi odpowiedzieć chirurg, gdyż metody są różne. Więcej na ten temat w załączonym artykule:
http://uwaganerki.pl/ruchoma-nerka.

Jak każda operacja, zabieg laparoskopowy może skutkować wystąpieniem powikłań. Mogą to być działania niepożądane związane z samym zabiegiem jak i znieczuleniem stosowanym podczas operacji. Między innymi może dojść infekcji czy uszkodzenia mechanicznego tkanek w operowanej okolicy.

Okres pobytu w szpitalu po zabiegach laparoskopowych jest zwykle krótki i wynosi kilka dni. Następnie zwykle do kilkunastu dni po operacji wystawiane jest zwolnienie lekarskie, po czym możliwe jest powrócenie do pracy. W większości wypadków zabiegu nie trzeba powtarzać.

Jeżeli chodzi o uprawianie sportów to w krótkim czasie po operacji jest ono raczej przeciwwskazane, jazda na nartach raczej przez cały sezon. Po kilku miesiącach jeżeli nie będzie powikłań powinno być możliwe wrócenie do normalnych aktywności sportowych.

Pozdrawiam