Czy leczenie farmakologiczne jest konieczne???

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy przy moich zaburzeniach lękowych, ostatnio w dość szybkim tempie się nasilających, muszę koniecznie stosować leczenie farmakologiczne, czy może wystarczyłaby tylko psychoterapia? Dodam, że mam dość silną fobię społeczną, która bardzo mi utrudnia normalne funkcjonowanie. Leczenia farmakologicznego jeszcze nie rozpoczęłam. Słyszałam, że przy nieleczonych zaburzeniach lękowych lęki mogą się coraz bardziej nasilać.

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam,

Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak Pani sobie z obecną sytuacją radzi? Farmakoterapia znacznie ułatwia funkcjonowanie w zaburzeniach lękowych, w tym także podjęcie psychoterapii.

Jeżeli czuje się Pani na siłach, aby uczestniczyć w psychoterapii i aby fobia nie zakłóciła Pani normalnego funkcjonowania, leki być może nie są konieczne. Myślę, że warto to skonsultować z lekarzem psychiatrą. Niekiedy skutki uboczne takich leków, czy samo poczucie - dość niewygodne dla pacjentów -   konieczności ich przyjmowania, jest kwestią czasu, a efekty terapii są dzięki temu szybsze i bardziej efektywne.

Główną formą leczenia fobii społecznej i innych zaburzeń lękowych jest psychoterapia. Dlatego powinna Pani niezwłocznie ją podjąć, traktując lekczenie farmokologicznie jako czynnik wspomagający terapię.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!