Czy leczenie przy nerwicy lękowej jest skuteczne?

Witam. Chciałabym dowiedzieć się, czy leki psychotropowe są w stanie skutecznie wyleczyć nerwicę lękowa? Czy po zastosowaniu leczenia lęk napadowy i wszelkie inne lęki zginą? Dodam też że odkąd stwierdzono u mnie nerwicę lękowa, stałam się bardzo nerwową osobą, czy to może być związane z tą właśnie nerwicą, ta moja nerwowość? Od niedawna uczęszczam na psychoterapię, lecz leczenia farmakologicznego jeszcze nie podjęłam. Chciałabym spytać także czy po skończeniu leczenia farmakologicznego istnieje szansa, że lęki znów wrócą po pewnym czasie? O wszystko się martwię o siebie, męża, o zdrowie dziecka, przesiaduje w internecie i szukam przeróżnych chorób, każda z nich mi pasuje, zamartwiam się potem, że jestem na coś poważnego chora:( Męczy mnie już to bardzo:( Bardzo bym chciała funkcjonować tak jak kiedyś, bez tego zamartwiania się i ciągłych lęków. Czy to jest możliwe? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam-Aneta

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,
w wielu przypadkach leczenie zaburzeń lękowych skutkuje brakiem jakichkolwiek objawów w przyszłości. W innych przypadkach jeżeli już dojdzie do nawrotu to odczuwane objawy występują w zdecydowanie mniejszym nasileniu, okresy ich występowania są rzadsze i krótsze.
Niektóre badania pokazują ponad 90-cio procentową skuteczność psychoterapii (w kierunku poznawczo-behawioralnym) w leczeniu zaburzeń lękowych. Dołączenie leku przeciwlękowego może mieć pozytywny skutek na przebieg leczenia, szczególnie na początku terapii - z pewnością dzięki takiemu uspokojeniu pacjenci mają możliwość efektywniejszego korzystania z zajęć terapeutycznych.
Wydaje mi się, że Pani nerwowość może wynikać z obaw dotyczących pojawienia się napadu lęku, co jest samo w sobie objawem zaburzeń (w literaturze funkcjonuje określenie "lęku przed lękiem"). Mając te informacje jakie posiadam oczywiście mogę tylko spekulować na ten temat; myślę, że jest to ważne pytanie, które może Pani zadać lekarzowi prowadzącemu bądź terapeucie.

Ryzyko nawrotu jest indywidualnie ustalane, więc nie mogę go oszacować w tym miejscu, niemniej jednak wspomniała Pani o korzystnych czynnikach rokowniczych - posiada Pani rodzinę, która z pewnością będzie Panią wspierała w obecnym czasie, podjęła Pani leczenie, wydaje się być zmotywowaną do uzyskania poprawy stanu zdrowia. Te wszystkie rzeczy z pewnością pomogą w osiągnięciu sukcesu. Być może są jeszcze inne rzeczy, które przemawiają za tą możliwością?

Pozdrawiam serdecznie