Czy leczona niedoczynność też powoduje tycie?

Mam 18 lat. Ważę ok. 65 kg. W przeciągu pół roku przytyłam ok. 15 kg. Nie wiem czemu, gdyż dużo ćwiczę, jem ok. 1200 kcal na dobę. Leczę się na niedoczynność tarczycy, ale jest ona bardzo mała. Jednakże tyję bez przyczyny. Biorę preparaty zawierające jod, witaminy, minerały, jem dużo białka, dużo się ruszam, piję dużo wody. Wiele razy się odchudzałam (dieta 1000 - 1200) i mi to wychodziło, a od wakacji tyję w oczach i nie wiem dlaczego. Czym to może być spowodowane, skoro wyniki mam dobre? Proszę o pomoc, bo już nie wiem, co mam robić.

Witam ciepło!

Czy zaobserwowałaś, iż wzrasta jedynie masa Twojego ciała, czy też zwiększa się Twój wzrost? Być może przyrost wagi wiąże się z jednoczesnym wzrastaniem ciała na wysokość?

W praktyce do otyłości najczęściej przyczyniają się nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz mała aktywność fizyczna. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy otyłość powstaje na tle zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Otyłość może być wynikiem zaburzeń hormonalnych:
niedoczynności tarczycy, choroby Cuchinga (kora nadnerczy wydziela kortyzol w nadmiarze), niedoboru hormonu wzrostu, niedoczynności przytarczyc.

Otyłości mogą sprzyjać także niektóre ze stosowanych leków:
• neuroleptyki (chlorpromazyna, haloperydol),
leki antydepresyjne (sole litu, doksepina, dezypramina),
• leki przeciwpadaczkowe,
sterydy, progestageny.
Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Możliwe, iż intensywne treningi doprowadziły do przyrostu tkanki mięśniowej, która waży więcej niż tkanka tłuszczowa, przez co przyrost masy ciała jest pozorny.

Możliwe, iż stosowane diety odchudzające doprowadziły do spadku przemiany materii, przez co łatwiej jest Ci przytyć (http://portal.abczdrowie.pl/przemiana-materii-a-odchudzanie).

Nie podałaś wzrostu, stąd ciężko mi określić, czy masz nadwagę, a jeśli tak, to jakiego stopnia.

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia w Nowym Roku!