Czy lekarz może odmówić podstawowych badań przed planowaniem ciąży?

Pol roku temu straciłam ciążę w na początku 4 miesiąca. Na początku były lekkie brązowe uplawy. lekarze mówili że to normalne. Miesiąc później stało się to samo i tym razem pojechałam do szpitala gdzie stwierdzono że wszystko jest dobrze. Następnego dnia miałam usg i okazało się że dziecko się nie rozwijało. Przed kolejną próba ciąży chciałam aby mi zrobiono podstawowe badania. Odmówiono. Robi się je po trzecim poronieniu. Odmówiono też badań na rozyczke i toksoplazmoze. Czy lekarz może odmówić?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Diagnostyka w kierunku przyczyny poronienia przeprowadzana jest z reguły dopiero po 2. utraconej ciąży, zwłaszcza u młodych osób. Natomiast diagnostyka w kierunku różyczki i toksoplazmozy wskazana jest na wczesnym etapie ciąży, ale dopiero po rozpoznaniu jej. Jeżeli planuje Pani ciążę, a nie przechodziła różyczki w dzieciństwie to istnieje możliwość zaszczepienia się, ale w tym celu należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym (szczepienie dla dorosłych nie jest niestety refundowane).