Czy lekarz może rozpoznać poronienie?

Witam, pisałam wcześniej o tym, czy lekarz może przez jakieś badanie stwierdzić, czy poroniłam w w piątym tygodniu ciąży - tydzień temu. Jakie to badanie, ile kosztuje, czy w ogóle jest taka możliwość, żeby nie wiedział? Czy tak samo wyglądają narządy, jak Pani wcześniej napisała o macicy itp., jak podczas zbliżającego się okresu bądź po nim, przekrwienie itp? Czy po poronieniu w tak wczesnym stadium konieczne jest wybranie się do szpitala, jeżeli nic mi nie dolega? Czy konieczne są jakieś leki? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli minęło już kilka tygodni, to nie ma możliwości sprawdzenia, czy była Pani w ciąży i poroniła. Jeśli zdarzyło się to niedawno, może Pani wykonać badanie poziomu betaHCG we krwi, dostępne w każdej przychodni i w miarę niedrogie (30-40 zł). Podwyższony poziom tego hormonu będzie świadczył o niedawnym poronieniu lub ciąży. Może Pani też wykonać zwykły test ciążowy z moczu, jednak jest on mniej czuły (wykrywa wyższe stężenia niż test z krwi). Jeśli minęło już kilka tygodni, to nie ma sensu wybierać się do szpitala. Powinna Pani jednak udać się do ginekologa.

w trybie ambulatoryjnym (umówić się na planową wizytę). Ten wykona badanie USG i oceni, czy w jamie macicy nie znajdują się ewentualnie resztki po poronieniu (bardzo mało prawdopodobne, jeśli był to 5-ty tydzień).

Pozdrawiam serdecznie!