Czy leki przeciwdepresyjne powodują przytycie?

Witam! Niedawno zadałam pytanie odnośnie przyjmowania jakichkolwiek leków i ich wpływu na nerwicę. Pytałam także o zależność między nerwicą, a zespołem policystycznych jajników. Dostałam odpowiedź - za co dziękuję - że powinnam leczyć się u ginekologa, endokrynologa i psychiatry, a także wspomagać się psychoterapią, a lekarz psychiatra powinien przepisując mi leki wziąć pod uwagę fakt, że choruje na PCO. Byłam u psychiatry, poinformowałam go o moich problemach ginekologicznych, dostałam lek z grupy SSRI (lek jest podobno nowoczesny). Ja jednak bardzo boję się go zażyć, boję się przytyć. Strach ten i brak zaufania do lekarzy może wynikać z mojej nerwicy albo z doświadczenia. Kiedyś już leczyłam się u psychiatry również informowałam go o PCO, brałam przepisane leki i bardzo przytyłam. Dlatego właśnie teraz bardzo się boję zacząć brać znów leki. Boję się przytyć ze względów estetycznych, ale też dlatego, że to utrudni mi zajście w ciążę (PCO). Lekarz ginekolog naciska żebym schudła i udało mi się to już w jakimś stopniu, ale boję się, że gdy zacznę brać leki psychotropowe cały mój wysiłek odchudzania zostanie zmarnowany. Nie wiem co robić, bo chcę schudnąć, żeby mieć większe szanse na zajście w ciążę, ale z drugiej strony moja nerwica bardzo mi już dokucza i coraz bardziej sobie z nią nie radzę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Leki z grupy SSRI faktycznie powodują tego typu efekty uboczne - zwiększają łaknienie, głównie na pokarmy bogate w węglowodany. Ten efekt może nie być tak wyraźny, jeśli w trakcie leczenia będzie Pani stosować odpowiednią dietę. Ponadto, jeśli tylko stwierdzi Pani przyrost masy ciała, może Pani w porozumieniu z lekarzem zmienić lek na inny, o innym mechanizmie działania.

Serdecznie pozdrawiam i życzę poprawy samopoczucia