Czy leki z serii calivita (polinesian noni itp.) są rzeczywiście takie dobre na grzybicę ogólnoustrojową?

Wszystkie moje objawy pasują do tej właśnie choroby, trwa to wiele lat, było leczone bez większych rezultatów. Mam powracającą grzybicę prącia, przełyku - to na pewno i kto wie co jeszcze... chciałem skorzystać z tych leków, lecz nie wiem czy one są tak skuteczne, jak o nich mówią. Oczywiście do tego dojdzie dieta bezcukrowa. Ile może trwać leczenie pod warunkiem, że mam te objawy od ok. 10 lat???
ponad rok temu

Suplementy diety i preparaty ziołowe, w przeciwieństwie do leków, nie podlegają ścisłej kontroli farmaceutycznej. Zazwyczaj ich skuteczność nie jest przebadana, albo jest przebadana w sposób nierzetelny, tak, aby można je było przedstawić w korzystnym świetle i jak najdrożej sprzedać. Jako lekarz nie jestem przekonana o skuteczności tego typu preparatów, dlatego nie zalecałabym ich Panu. Uważam, że korzyść może pacjentowi przynieść zdrowy tryb życia, właściwa dieta, aktywność fizyczna, sen (w tym kontekście rezygnacja z cukru to dobry pomysł!). Natomiast moim zdaniem większość suplementów diety to zazwyczaj strata pieniędzy.

Jeśli nawracające grzybice nękają Pana od tak długiego czasu, może warto przebadać się - sprawdzić poziom cukru, hormonów tarczycy, morfologię, badanie ogólne moczu... Badania takie można wykonać u lekarza rodzinnego, a także na własny koszt - nie są drogie (uważam, że to lepszy sposób na wydanie pieniędzy niż preparat za 200 zł!). Polecam artykuły: portal.abczdrowie.pl/grzybica-przewodu-pokarmowego, http://portal.abczdrowie.pl/jak-dochodzi-do-rozwoju-grzybicy.

Pozdrawiam serdecznie!