Czy lot samolotem może mieć wpływ na ciążę?
Proszę o radę, jestem w 11 tygodniu ciąży i muszę wybrać się samolotem w około 15-godzinny rejs. Wylatuję za 4 dni, a wczoraj po badaniu USG wystąpiło u mnie silne krwawienie.
Pojechałam do szpitala na kontrolę. Lekarz nie stwierdził żadnych nieprawidłowości, płód jest żywy, a krwawienie pochodziło z lewego jajnika. Lekkie krwawienie utrzymuje się nadal, ale zanika. Przyjmuję syntetyczny progesteron i oprócz tego lekarz poradził, żeby „zwolnić” i nie denerwować się.
Zastanawiam się, czy lot samolotem może mieć wpływ na ciążę? Czy krwawienie zdiagnozowane jako - z lewego jajnika – nie jest po prostu miesiączką w ciąży? Podobne krwawienie wystąpiło u mnie w 6 tygodniu i od tamtego czasu mam przepisany progesteron, dlatego podejrzewam, że krwawienie może być związane z terminami kolejnych owulacji?
Dodam, że mam 27 lat, jest to moja trzecia ciąża, obie poprzednie przebiegały bez problemów.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania
Witam!
Podczas miesiączki krew pochodzi nie z jajnika, lecz z macicy, wydostaje się ona stamtąd wraz ze złuszczoną błoną śluzową. Nie wiem, co miał na myśli badający Panią lekarz, mówiąc, że krew pochodzi z jajnika. Obfite krwawienie jest jednak na tym etapie ciąży (jak zresztą na każdym innym) dość niepokojące. W pierwszym trymestrze mają prawo pojawiać się skąpe krwawienia czy raczej plamienia, natomiast większa ilość krwi nie jest normalna i świadczy o zagrażającym poronieniu.
Myślę, że najbezpieczniej byłoby darować sobie lot, tym bardziej że niektóre źródła naukowe mówią, iż latanie w pierwszym trymestrze jest przeciwwskazane nawet, gdy wszystko przebiega prawidłowo.
Wybór należy do Pani, ale z całą pewnością powinna Pani skonsultować tę kwestię ze swoim lekarzem prowadzącym, który zna Pani pełną historię medyczną.
Pozdrawiam serdecznie!