Czy łuszczyca jest dziedziczna?

Witam ,Moj 5 letni synek od 2 miesiecy dostaje suche czerwone plamki na plecach i nogach ,a od pewnego czasu pojawily sie dwie duze ktore rozlaly sie na calej tylniej czesci ud,czesto go bola i irytuja gdy siada na toalete,zastanawiam sie czy ma to jakis zwiazek z tym iz sama choruje na luszczyce od dziecinstwa a plamy wygladaja badzo podobnie lecz sie nie luszcza,czy tez poprostu jest na cos uczulony.Dodam jeszcze ze od roku w domu mamy kota oraz od 2 miesiecy psa.Pozdrawiam!!!
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Łuszczyca jest chorobą wywoływaną przez wiele czynników, takich jak czynniki immunologiczne, środowiskowe , psychologiczne oraz niestety genetyczne. Uwarunkowania genetyczne wydają się odgrywać istotną rolę w przypadku łuszczycy, ponieważ około jedna trzecia osób chorych ma krewnych, którzy również cierpieli na łuszczycę.