Czy łyżeczkowanie to metoda diagnostyczna, czy leczenie?

Stwierdzono u mnie mięśniaki macicy i skierowano na zabieg łyżeczkowania. Czemu operacja ta ma służyć, czy po niej to już koniec leczenia? Czy są farmakologiczne metody leczenia mięśniaków? Czy przedłużające się krwawienia są następstwem mięśniaków, czy też mogą mieć inną przyczynę, np. zmiany hormonalne, nerwica, okres przedmenopauzalny itp.?

KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka

Witam!

Mięśniaki macicy to łagodne guzy zbudowane z nadmiernie dzielących się komórek mięśnia macicy. Powodują przedłużające się krwawienia miesięczne, krwawienia między miesiączkami, niekiedy bóle podbrzusza. Zaburzenia hormonalne mogą powodować nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, ale ponieważ zdiagnozowano u Pani mięśniaki, to one są powodem dolegliwości. Nerwy oraz okres przedmenopauzalny nie wywołują takich objawów.

Łyżeczkowanie macicy przy obecności mięśniaków przeprowadza się w celach diagnostycznych przed wprowadzeniem terapii hormonalnej, aby wykluczyć nowotwór narządu rodnego. Leczenie hormonalne proponuje się osobom z dużym obciążeniami zdrowotnymi lub w wieku przedmenopauzalnym. Zwykle stanowi przygotowanie do zabiegu operacyjnego usuniecia mięśniaków (który można wykonać w nieco późniejszym terminie). Niekiedy (rzadko) pozwala całkowicie uniknąć operacji.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty