Czy machanie rączkami to objaw autyzmu?

Witam serdecznie.

Jestem mamą 13-miesięcznego chłopca. Jest cudownie pogodnym dzieckiem, super mądrym i kontaktowym chłopcem, jednak kilka rzeczy mnie niepokoi. Najpierw to co na plus - doskonały kontakt wzrokowy, uwielbia zabawy w chowanego, turla ze mną piłeczki, ogólnie chodzi mi o to, że raczej potrzebuje towarzystwa do zabawy, lubi się przytulać, całować, odpowiada uśmiechem na mój uśmiech, żywo reaguje na widok taty czy babci, woła ich po imieniu (baba, tata), oprócz tego mówi mama, bąbel (czyli nasz pies), kaka (myszka), mniam mniam (z pokazywaniem). Wskazuje oko, nos, ucho, wykonuje proste polecenia typu daj butelkę lub piłkę... Wrzuca i wyjmuje klocki do pudełka, robi pa-pa, koci-koci, gdzie kokoszka dziobała, naśladuje głosy wielu zwierzątek...

Uwielbia tańczyć i uciekać w zabawie przede mną na czworaka. Zbiera wszystko z podłogi i przynosi mi to mówiąc be, be. Przesyła całuski. Otwarty do ludzi, wyborny apetyt (lubi wszystko), jest go wszędzie pełno, taka iskierka... A minus, no właśnie... często macha rączkami, najczęściej w chwili kiedy się bardzo cieszy, kiedy coś bardzo chce i na to czeka, jest wtedy taki podekscytowany i radosny lub w trakcie złosci. Lubi turlać zabawki, tzn. turla wszystko po podłodze, kółka, butelki, puszki lub podrzuca tym wszystkim. Ma wtedy taką radochę. Nie jest to jedyny jego sposób zabawy, ani też nie bawi się w ten sposób jakoś długo, ale uwielbia to, często właśnie tak się bawi. Lubi bawić się kółkami, wszystkim co się kręci (też nie jest tym pochłonięty jakoś szczególnie, ale lubi).

No i ciągle tańczy, kiedykolwiek tylko usłyszy muzykę tańczy lub sam włącza wszystko, co gra (zabawki) i tańczy. Mam pytanie więc czy te objawy mogą wskazywać na jakieś autystyczne cechy, czy jest to normalny rozwój dziecka, jak odróżnić zdrowe machanie rączkami od tego już patologicznego, kiedy kręcenie, wprawianie przedmiotów w ruch jest normą, a kiedy zaczyna być niepokojące. Jestem jakaś bliska obłędu, ciągle o tym myśle, czytam... Proszę o jakąkolwiek odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie!

Pytanie zadane 28-06-2009r. o 14:15
mgr Paulina Stolorz porady udziela mgr Paulina Stolorz

mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.

Porada eksperta

Witam serdecznie,

Pani synek jest ruchliwym, pełnym życia i energii dzieckiem. W powyższym opisie nie ma niczego niepokojącego, co wskazywałoby na zaburzenia autystyczne. Machanie rączkami w chwilach podekscytowania czy złości jest naturalnym zachowaniem dzieci w tych wieku i samo w sobie nie jest niepokojącym objawem. Dziecko przede wszystkim ma z Panią i innymi członkami rodziny wspaniały kontakt, bawi się, komunikuje, lubi się przytulać, jest pogodny,wesoły. To, że lubi tańczyć jest przejawem radości z życia. Do oznak autyzmu należy przede wszystkim stronienie od kontaktu z najbliższymi, zachowania stereotypowe, a tego jest tutaj brak. Dlatego proszę się nie martwić niepotrzebnie. Boi się Pani autyzmu i szuka na ten temat informacji, ale to może prowadzić do doszukiwania się właśnie takich niepokojących objawów w zdrowym i prawidłowym zachowaniu. Na ten moment uważam, że nie ma powodu do niepokoju.

Serdecznie Panią pozdrawiam!

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »

Komentarze (3)

Wyloguj
~gosc
~gosc

Jeżeli macha rączkami i patrzy bokiem oczami na to w ten sposób, oczywiście to jest jakaś już cecha autyzmu. Pozdrawiam

Odpowiedz
~gosc
~gosc

Witam!
Bardzo niepokoją mnie objawy mojej 14 miesięcznej córeczki, wspominałam o nich lekarzowi jednak je zlekceważył. Córeczka często wzdryga się (podnosi ramionka do góry) i wygląda to tak jakby robiła to mimowolnie, drapie się po uszkach aż do krwi (lekarz zapisał jakieś kropelki jednak nic nie pomogły). Ostatnio córeczka zaczęła uderzać główką o twarde rzeczy tak długo aż pojawi się guz i do tego strasznie zgrzyta ząbkami (w dzień) robi to z taka siłą, że już połamała dwa. Bardzo prośże o informacje czy powinnam się niepokoić?
Serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedz
~ela
~ela

moja corka tez macha raczkami spina sie przytym wydaje dzwieki wyglada to jak wyladowanie sie ma 3 lata i to nie przechodzi wrecz sie pogarsza ostatnio na wizycie u pediatry wpadla w absencje idziemy do neurologa tez nie wiem co to i sie martwie twoj maluch jest na tyle maly ze to moze byc jeszcze normalne. panioe z przedszkolu tez to niepokoi i mkoja rodzine tez wiec to nie tylko moje paranoje

Odpowiedz

Porady ekspertów

Czy częsty płacz może świadczyć o autyzmie?

Witam. Jestem mamą dziecka, wcześniaka, które obecnie ma 5 lat. Jak dotąd był leczony...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Czy to może być autyzm? Jak pomóc dziecku?

Witam serdecznie, moj synek Alan skończył 3 latka 7 sierpnia. Bardzo niepokoi mnie to, że...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Czy grzeczne dziecko też może mieć autyzm?

Witam. Mam synka, ma 20 miesięcy. Bardzo niepokoi mnie fakt, że jest troszkę inny od swoich...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
Czy rytuały u pięciolatka są normalne?

Witam, przepraszam, że nie podałam wieku - chłopczyk miał wtedy dwa lata, teraz ponad dwa....

mgr Aurelia Grzmot-Bilska Porady udziela mgr Aurelia Grzmot-Bilska pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
Czy "wyłączanie się" u dziecka to oznaka autyzmu?

Witam, dzisiaj w przedszkolu Pani mojego 5-letniego synka powiedziała mi, że mój syn...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij