Czy macica jednorożna stanowi zagrożenie dla ciąży?

Witam!

Jestem w 19 tygodniu ciąży -18 z USG według jednego z lekarzy dzidziuś jest mniejszy.(Pomiary w 14 tygodniu - jeden lekarz badając USG dopochwowym powiedział, że dziecko mierzy 83 mm reszta parametrów też odpowiadała 14 tygodniowi, a drugi lekarz - USG przez brzuch 3 dni później wymierzył, że ma 69 mm co odpowiada 13 tygodniowi). Trochę zadziwiła mnie ta różnica. Czy może wynikać ona z różnej techniki pomiaru? Drugie moje pytanie dotyczy kształtu macicy, ponieważ na ostatniej wizycie w 18 tygodniu lekarz stwierdził, że mam macicę jedno(d)rożną i dzidziuś ma mało miejsca. Przeglądając internet wyczytałam, że macice taką ma się od początku. U mnie jednak żaden lekarz nie mówił nic o tym, że mam taką macicę ani przed ciążą, gdzie mnie badało 2 lekarzy, ponieważ miałam problem z zajściem w ciąże (owulacja stymulowana w 2 cyklu się udało), ani w trakcie trwania ciąży do 18 tygodnia. Żaden lekarz nie wspomniał nic o tym, że mam taką macicę - a badało mnie kilku i USG miałam robione kilka razy do 12 tygodnia, ponieważ leżałam 2 razy w szpitalu z powodu plamień (powodem był krwiak).

I moje pytanie dotyczy tego, czy taka macica mogła pojawić się nagle w ciąży, czy możliwe, że żaden lekarz nie zauważył tego wcześniej i czy macica jedno(d)rożna może zagrażać w jakiś sposób dziecku, powodować wady, stwarzać problem przy porodzie?

Za odpowiedz z góry dziękuje.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Macica jednorożna niewątpliwie jest wadą wrodzoną. Jej rozpoznanie ustala się zwykle na podstawie badania USG. Niestety badanie to obarczone jest sporym marginesem błędu, jest też w dużej mierze subiektywne, zależne od sprzętu na którym wykonywane jest badanie oraz doświadczenia badającego.
Rozpoznanie macicy jednorożnej można postawić również na podstawie badania HSG oraz rezonansu magnetycznego, którego wartość diagnostyczna sięga niemal 100%.

Macica jednorożna zwykle nie daje objawów, do czasu podjęcia prób z zajściem w ciążę. Wada ta zwykle utrudnia zapłodnienie (co potwierdza się w Pani przypadku), a jeśli do niego dojdzie może spowodować pewne komplikacje. Macica jednorożna najczęściej utrudnia prawidłowy wzrost płodu (dzieci rodzą się mniejsze). Jest też częstą przyczyną porodów przedwczesnych. Co ważne, wada ta nie wywołuje wad wrodzonych u dziecka.

Kwestia różnic w ocenie wielkości dziecka również związana jest z subiektywnością badania. Z tego powodu lekarze zawsze pytają o datę ostatniej miesiączki, na podstawie której również wyznaczany jest wiek ciąży i przewidywany termin porodu.

Pozdrawiam