Czy mając jaskrę, można wykonywać zawód kierowcy i co to jest badanie HRT?

Witam, mam 34 lata. Trzy lata temu podczas badań okresowych w pracy okulistka stwierdziła u mnie podejrzenie jaskry i kazała się przebadać. Ponieważ nic mi wtedy nie dolegało, zlekceważyłem to. Od około pół roku towarzyszą mi bóle oczu i w okolicach oczu, swędzenie, szczypanie, zmęczenie i uczucie piasku w oczach. Byłem już na dwóch wizytach u okulisty, ale okulista jest mało rozmowny i nie bardzo wiem, co on tam u mnie diagnozuje. Po badaniu pola widzenia stwierdził jakieś nieprawidłowości, ale nie wiem jakie.

Zostało mi jeszcze do zrobienia badanie HRT, to, o które pytam, no i kolejna wizyta u doktora. Ponieważ stwierdzono u mnie nadciśnienie tętnicze, lekką nadwagę, zaburzenia snu (praca 3-zmianowa), stres, lekarz przepisał mi na te wszystkie dolegliwości leki. Rano przyjmuję lek o nazwie L****** (nadciśnienie), Z****** (odchudzanie) a wieczorem B******** (nadciśnienie), X**** (sen, wyciszenie).

Chciałbym wiedzieć, co dzieje się z moimi oczami. Czy te objawy przeze mnie opisane to może być jaskra, czy może to coś innego? Chciałbym również wiedzieć, czy przy jaskrze można pracować jako zawodowy kierowca? Pozdrawiam serdecznie.

Witamy serdecznie,

Badanie HRT (Heidelberg Retina Tomograf) polega na tomograficznym obrazowaniu wybranych struktur dna oka - siatkówki i tarczy nerwu wzrokowego. Aparat rejestruje obrazy na kilkudziesięciu przekrojach, analizuje je i składa w trójwymiarową strukturę. Jednym ze wskazań do jego wykonania jest na przykład jaskra.

Opisane przez Pana objawy są dość niecharakterystyczne, tak że bez dokładnego bezpośredniego badania nie można stwierdzić, jaka jest ich przyczyna. Rzeczywiście może to być jednak jaskra.

Dobrze kontrolowana jaskra, bez cech progresji nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu kierowcy. Należy jednak pamiętać, że trzeba wtedy dużo częściej wykonywać badania kontrolne i liczyć się z zaleceniami lekarza.