Czy mając łagodną dysplazję sutka (mikrozwapnienie) można leczyć PCO hormonami, w rodzinie występuje obciążenie rakowe?

Kobieta 34 lata. Poród 1 przedwczesny (ciąża po leczeniu hormonalnym). Zaburzenia hormonalne zdiagnozowane jako PCO. Od kilkunastu lat z pozytywnym skutkiem przyjmuje środki antykoncepcyjne mające uregulować cykle miesięczne i wyrównać poziom hormonów. Kilka miesięcy temu w mammografii wykazano mikrozwapnienie 4 mm, opis: łagodna dysplazja sutka, nieokreślona. Mammografia wykonana ze względu na obciążenie rakowe w rodzinie: ojciec - rak nerki, dziadek - rak krtani, siostra matki - rak piersi, wszyscy zachorowali wcześnie. Zalecenia onkologa: bezwzględnie odstawić leki hormonalne i to do końca życia! Stanowisko ginekologa: odstawienie leków jest przedwczesne i nieuzasadnione, gdyż są to częste zmiany w piersiach, a rezygnacja z leczenia grozi pacjentce niepłodnością (gwarantuje to), innymi możliwymi następstwami jak cukrzyca, zwiększa szansę na raka endometrium, ostereoporoza, ect., ginekolog uważa, iż powinnam kontynuować leczenie i być pod bardziej wnikliwą opieką onkologa i że ten swoją decyzją cytuję "poszedł na łatwiznę". Kto ma rację?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry

Leczenie hormonalne a w zasadzie podawanie estrogenów jest czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju raka. Nie jest tak, że estrogeny powodują raka sutka de novo tylko jeśli jest zmieniona komórka rośnie ona szybciej i łatwiej. Jest to czynnik ryzyka podobny jak rak piersi w rodzinie, późne zajście w ciążę, czy nadmiar tłuszczów w diecie.
Ma Pani aż 3 takie czynniki ryzyka: antykoncepcja, rak w rodzinie, zmiana łagodna w sutku. Tak więc ryzyko jest większe niż populacyjne jednak też nie ma gwarancji, że jeśli odstawi Pani leki hormonalne to na pewno nowotwór nie powstanie.

Nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi na Pani pytanie. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć kto będzie miał raka a kto nie. Tak naprawdę w tym momencie wybór należy głównie do Pani - czy płodność jest warta podjęcia ryzyka? Na pewno nie zalecam podejmowania decyzji na podstawie opini jednego onkologa i jedynie rozpoznania radiologicznego (z mammografii) warto dowiedzieć się co to dokładnie za zmiana (pobrać biopsję).