Czy mając usunięty kawałek szyjki macicy można zajść normalnie w ciążę?

Mam 26 lat i już urodziłam pierwsze dziecko, ale miałam problemy po porodzie. Około 11 miesięcy po porodzie okazało się, że po badaniach cytologicznych mam problem. Cytologia była na stopniu 3/4. Pobrano wycinki i stwierdzono u mnie endometriozę, czy coś takiego. Staram się o drugie dziecko od 3 miesięcy i nic. Proszę o poradę, Inga

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Kobieta po amputacji (usunięciu kawałka szyjki macicy) oczywiście może zajść w ciążę. Sam jednak jej przebieg może być różny. Wszystko zależy od wysokości amputacji. Istnieje bowiem ryzyko wystąpienia w ciąży niewydolności szyjki macicy. Dlatego każda pacjentka po takim zabiegu, jak tylko zajdzie w ciążę powinna skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem.
Domyślam się, że została u Pani zdiagnozowana endometriozie. Jest to stan, który rzeczywiście może powodować bezpłodność. Jest to jednak objaw występujący jedynie u 30% pacjentek.
Na koniec, proszę się nie poddawać. 3 miesiące nieudanych prób niczego nie przesądzają.

Pozdrawiam.