Czy mając zmiany w piersiach mogę przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Witam,

mam 21 lat około 8 miesięcy temu znaleziono u mnie guzka z piersi, podejrzewano torbiel. W grudniu przeszłam specjalistyczne badanie, następnie biopsję cienkoigłową, która wykazała zmianę ogniskową typu łagodnego o wymiarach 8mm (przypomnę, że 8 mm było również 8 miesięcy temu). Następnie lekarz wypisał mi iż mam treść krwisto-białkową ubogokomórkową i powiedział iż dostałam to w spadku po mamie. Wspomnę jeszcze, że od strony taty, jego mama zmarła na raka piersi i od tamtej pory wszyscy regularnie się badamy (kobitki) i u żadnej z nas to nie wystąpiło.

Brałam tabletki przez rok od października 2009 do października 2010. Odstawiłam wystraszona guzkiem. Następną kontrolę mam za pół roku, mówią iż nie jest to nic groźnego można wyciąć, ale nie trzeba. Będąc u mojego lekarza, który jest średni w swym fachu powiedział mi, że nie mogę przyjmować tabletek dopóki mam zmiany w piersi. W związku z tym zapisałam się do specjalistki i idę do niej za tydzień, gdyż poprzednia nawet mi nie chciała wytłumaczyć dlaczego. Zaznaczam iż nie chodzi mi o interpretację wyników badań. Skoro lekarz powiedział, że nie jest to szkodliwe, nie rośnie, cały czas mam to pod kontrolą, czy mogę przyjmować tabletki antykoncepcyjne czy po prostu muszę znaleźć jakąś zastepczą metodę?

Witam serdecznie,

Zdania lekarzy dotyczące stosowania leków antykoncepcyjnych w przypadku zmian w piersiach są podzielone. Czasami stosowanie hormonów może wpłynąć na powiększanie się obecnych już w piersiach zmian, ale niekoniecznie. Wydaje mi się, że wszędzie można znaleźć złoty środek.
Istotna jest przede wszystkim wstępna dokładna ocena zmian w piersiach przed rozpoczęciem zażywania doustnej antykoncepcji. Po włączeniu leków warto za 3 miesiące powtórzyć badanie USG aby ocenić czy zmiany się nie powiększają. Jeżeli obraz jest w miarę stabilny, a także - co ważne - pacjentka czuje się dobrze, nie ma powikłań terapii - np. zwiększonej bolesności piersi itp, wtedy terapię można kontynuować, pamiętając o kolejnych kontrolach - co 3 - 6 miesięcy.

Pozdrawiam serdecznie