Czy mam depresję i czy mogę ją jakoś sama leczyć?

Witam, 9 września urodziłam synka, 2 tygodnie karmiłam go piersią, bo nie miałam pokarmu i miałam doła, bo maleństwo mi płakało, więc wprowadziłam mleko w proszku. Po tych 3 tyg. zaczęło mi się kręcić w głowie i po tyg. zaczęłam czuć powietrze w gardle. Gdzieś po miesiącu poszłam do lekarz, który stwierdzi zaburzenia emocjonalne pod postacią somatyczną i przepisał leki, ale mi nie pomogły i dostałam nowy. Dodam jeszcze, że czuję w gardle jakby mnie coś tam zatykało, jakby mi żyły przeskakiwały i się blokowały, do tego boli mnie klatka piersiowa i się męczę. Miałam zrobione badania w szpitalu (echo serca, ekg, rezonans głowy, płuca) i wszystko ok - czy to może być nerwica lękowa? Jak sobie z tym poradzić? Pomóżcie mi proszę. Podobno mam depresję, bo chce mi się płakać - jak z tym sobie mogę sama poradzić, bez specjalisty? Zapomniałam dodać, że mam 25 lat. Proszę o pomoc. Pozdrawiam, Magda

Witam!

Twoje objawy rzeczywiście mogą wskazywać na zaburzenie psychosomatyczne, u podłoża którego leży lęk. Twoja pomoc może jedynie ograniczać się do próby pozytywnego myślenia, czy wyznaczania sobie zadań, które odciągnął Twoją uwagę od dolegliwości.
Proponowałabym jednak, żebyś zdecydowała się na kilka spotkań z psychologiem, ponieważ u podłoża Twojego zaburzenia prawdopodobnie leży lęk. Warto zastanowić się jaka jest jego przyczyna (czy wynika to z poczucia winy, że nie karmiłaś dziecka, etc.). Jednak, żeby ten proces uświadamiania był skuteczny musisz poprosić o pomoc specjalistę.
Poproś również o pomoc partnera, ważne jest, abyś teraz otrzymała wsparcie od najbliższych. Jeśli w swoim miejscu zamieszkania masz dostęp do psychologa, to warto abyś z tej pomocy skorzystała.
Pozdrawiam