Czy mam jaskrę?

Od dłuższego czasu boli mnie głowa, towarzyszy temu okresowy boli oko lewego, gałka wówczas jest wypchnięta od przodu. Nie zauważyłam zmian w ostrości widzenia. Temu zjawisku towarzyszą również nudności. Dawno temu byłam u okulisty. Wówczas wszystko było prawie ok. Zrobiłam pole widzenia. W nim miałam niewielkie niedowidzenie przynosowe - do obserwacji.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

By rozpoznać jaskrę należy wykonać wszystkie poniższe badania okulistyczne:
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
- badanie dna oka i nerwu wzrokowego wziernikiem
- gonioskopię (badanie kąta przesączania)
- komputerowe pole widzenia.

Jeśli wykryte zmiany są małe i niejednoznaczne należy pogłębić diagnostykę o :
- HRT (tomografię laserową nerwu wzrokowego)
- GDX (polarymetrię laserową włókien nerwowych siatkówki)
- Pachymetrię (ultradźwiękowy pomiar grubości rogówki)

Jeżeli na ten moment w wykonanych badaniach, okulista wyklucza przyczyny okulistyczne Pani dolegliwości, warto skonsultować się z neurologiem, który w razie wskazać zaleci badanie obrazowe głowy.

Więcej informacji na temat objawów znajduje się w artykule: jaskra.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!