Czy mam już początki anoreksji i jakie są objawy?

Dzień dobry. Jestem dziewczyną i mam 14 lat. Ważę 49 kg przy wzroście 167 cm. Prawie rok temu zaczęłam się odchudzać i dużo ćwiczę oraz dużo chodzę. Odkąd zaczęłam się odchudzać, już nie mogę normalnie jeść, boję się tego, że przytyję. Jem mało. Nieraz mam napady głodu, ale potem jem strasznie mało. Od pół roku nie mam okresu, mam strasznie niskie ciśnienie i jest mi popołudniami zimno. Mam też anemię i zawroty głowy. Strasznie się boję, że przytyję. Ciągle o tym myślę, co zjem i ile kalorii, planuję też posiłki. Czy mam początki anoreksji? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Witam!

Wartością graniczną dla rozpoznania anoreksji jest wartośc BMI poniżej 17,5 kg/m2. Twoje obecne BMI to 17,6 kg/m2. Jest to z pewnością duża niedowaga i może wskazywać na początek anoreksji, tym bardziej, że na podstawie Twojego opisu, można stwierdzić pozostałe objawy.

Należy do nich: stały lęk przed przytyciem, postrzeganie swojej masy ciała jako zbyt dużej (pomimo tego, że jest ona znacznie poniżej normy), utrata miesiączki oraz celowe unikanie "tuczących" pokarmów lub stosowanie innych sposobów (np. intensywne ćwiczenia fizyczne, stosowanie środków przeczyszczających).

Anoreksję należy różnicować z innymi zaburzeniami psychicznymi oraz chorobami internistycznymi. W tej sytuacji konieczna jest konsultacja u lekarza psychiatry oraz lekarza internisty. Podstawową metodą leczenia anoreksji jest psychoterapia.

Proszę, abyś jak najszybciej porozmawiała na ten temat z rodzicami.

Z pozdrowieniami