Czy mam nowotwór jelita?

Dzień dobry! Mam 32 lata. Od kilku miesięcy doskwierają mi, ogólnie mówiąc, problemy z brzuchem. Miałem często zatwardzenia na przemian z biegunkami oraz zaparcia i wzdęcia. Dodatkowo zauważyłem u siebie cienkie stolce. Od czasu, gdy zacząłem pić więcej wody, zatwardzenia ustąpiły, ale mam za to dość często biegunki – lub żeby być precyzyjnym – dość luźne stolce, długie i cienkie. Zauważyłem, że stolce te są jakby postrzępione. Są cienkie, a jednocześnie nie stanowią zwartej masy, są też w nich kawałki niestawionego pokarmu. Lekarz zasugerował, że mogą to być objawy nowotworu jelita i że konieczna jest kolonoskopia. Nie muszę chyba mówić, że bardzo mnie to przestraszyło, przez co od kilku dni żyję w dużym stresie, który niemal wyklucza u mnie normalne funkcjonowanie. Przeprowadzono u mnie badania krwi i test na krew utajoną w kale. Test na krew utajoną w kale dał wynik negatywny. Badania krwi natomiast: CRP: 1, OB.: 1, CEA: 0,71 ng/ml. Boję się trochę zabiegu kolonoskopii. Proszę powiedzieć, czy jego przeprowadzenie jest konieczne, jakie ewentualnie inne badania powinienem przeprowadzić oraz jak bardzo prawdopodobne jest, że są to objawy nowotworu. Dodam również, że stwierdzono u mnie kilka miesięcy temu chorobę Hashimoto. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!
Opisane dolegliwości mogą sugerować wiele przyczyn. Jedną z nich jest nowotwór jelita, ale także przyczyny ze strony trzustki czy zespół jelita drażliwego, a nawet choroby infekcyjne. Z wiadomych przyczyn na początku zawsze należy wykluczyć przyczynę nowotworową. Prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu jelita w tym wieku jest średnio prawdopodobne, ale czasami występują zespoły genetyczne predysponujące do powstawania nowotworu jelita grubego w młodszym wieku. W celu uzupełnienia diagnostyki naprawdę warto wykonać kolonoskopię, gdyż wówczas będzie możliwe wykluczenie przyczyny nowotworowej. Oprócz tego warto wykonać także takie badania jak: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, bilirubina, transaminazy wątrobowe, amylaza, USG jamy brzusznej. W przypadku braku odchyleń w wykonanych badaniach warto będzie jeszcze wykonać badanie ogólne kału oraz posiew kału. Jeśli nie zostaną stwierdzone istotne odchylenia w tych badaniach należy skłonić się ku rozpoznaniu zespołu jelita drażliwego, ale podkreślam, że dopiero po wykluczeniu wszystkich przyczyn organicznych. Jeśli chodzi o kolonoskopię to istotnie jest to nieprzyjemne badanie, ale jego wartość jest olbrzymia. Niektóre pracownie oferują badanie w znieczuleniu ogólnym, które zapewnia współpracujący z gabinetem anestezjolog. W przypadku złej tolerancji badania pozostaje taka możliwość. Proponuję pozostać pod kontrolą gastroenterologa. Pozdrawiam serdecznie!