Czy mam objawy depresji lub nerwicy?

Chciałbym się dowiedzieć czy mam objawy nerwicy lub depresji. Mam 31 lat, od kiedy pamiętam byłem zawsze uczuciowy, wrażliwy na zło. W wieku 23 lat wpadłem w nałóg alokoholizmu potem też w narkotyki. Obecnie, od 5 lat, jestem trzeźwy.

Od kilku miesięcy mam problemy z zasypianiem, stałem się albo bardzo drażliwy, albo zamykam się w sobie. Nic mnie nie cieszy, mój związek też nie jest w najlepszej kondycji, z resztą finansowo też nie jest najlepiej. Mimo tego, że zdaję sobie sprawę, że inni ludzie maja gorzej ode mnie nie jestem szczęśliwy. Mam syna w wieku 13 lat, żonę, ale coraz bardziej odsuwam się od nich. Praktycznie nie mam kolegów, znajomych. Dobry kontakt ma jedynie ze starszym bratem i czasami z synem.

Kiedy zacząłem trzeźwieć czułem, że żyję, zaczęło się wszystko ukladać - dostałem nowe mieszkanie, zrobiłem remont, kupiłem nowy sprzęt, ale obecnie finansowo jest bardzo słabo - straciłem pracę, redukcja etatów. Nic mi się nie chce, czasami tylko płakać. Proszę o poradę. Co się ze mną dzieje?

Witam!

Objawy, które Pan u siebie zaobserwował mogą być związane z chorobą, ale także z przeciążeniem emocjonalnym lub wcześniejszym trybem życia. Problemy psychiczne nawarstwiają się. W momencie, kiedy stają się zbyt poważne zaczynają nam doskwierać różne dolegliwości.

Warto byłoby, aby skonsultował się Pan z lekarzem psychiatrą i dowiedział, czy Pana dolegliwości są wynikiem poważnej choroby, czy stresu. Może Pan także rozpocząć wraz z rodziną terapię, która pozwoli Wam znów się zbliżyć i zacieśnić więzi. Pana dziecko jest w wieku dojrzewania i potrzebuje bliskości obojga rodziców. Dzięki wizycie u lekarza dowie się Pan, jak poradzić sobie z dolegliwościami, natomiast terapia poprawi życie rodzinne.

Pozdrawiam