Czy mam podstawy do starania się o orzeczenie grupy niepełnosprawności?

Witam. Jestem około 2 lata po operacji kręgosłupa, zrobiłem teraz rezonans i mam jego opis, ale jako laik nie rozumiem tego opisu, prosiłbym o wytłumaczenie. Oto jego treść: "Badanie MR odcinka M-S kręgosłupa wykonane w obrazach T1 i T2 zależnych , w płaszczyznach strzałkowych, poprzecznych i czołowych z podaniem SK. Stan po operacji przepukliny jądra miażdżystego na poziomie L5-S1 z dojścia prawostronnego. Nie stwierdza się nawrotowej przepukliny. Niewielka ilość tkanek bliznowatych w zachyłku bocznym prawym kanału, bez przemieszczenia korzenia nerwowego i worka oponowego. Przestrzeń m-k zwężona , zmiany degeneratywne w krążku m-k na tym poziomie. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach m-k zwężające otwory m-k, bez ucisku korzeni. Na poziomie L4-L5 umiarkowanie zwężona przestrzeń m-k z drobną protruzja tarczki m-k modulująca worek oponowy. Pozostałe przestrzenie m-k prawidłowe. Stożek rdzeniowy i włókna ogona końskiego bez zmian." Czy te schorzenia kwalifikują się, aby się starać o grupę niepełnosprawności? Bardzo dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w wykonanym badaniu obrazowym odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa nie stwierdzono istotniejszych odchyleń od normy poza zmianami pooperacyjnymi na wysokości L5-S1 oraz obecnymi zmianami na poziomie L4-L5 z modelowaniem przestrzeni międzykręgowej w stopniu umiarkowanym.

O orzeczeniu niezdolności do pracy i przyznaniu renty decyduje lekarz orzecznik zwykle po badaniu i zapoznaniu się z pełną dokumentacją, wykazującą okresową lub całkowitą niezdolność do podjęcia jakiejkolwiek pracy(niekoniecznie tej, w której się obecnie pracowało ostatnio).
W mojej ocenie brak jest podstaw, aby ubiegać się o takie świadczenia.