Czy mam policystyczne jajniki?

Witam,
od roku staram się zajść w ciążę (a mam już 2 dzieci) niestety bezskutecznie. Mam bardzo nieregularne cykle do około 60-75 dni. Moja druga faza jest bardzo długa, bo trwa do 31-37 dni. I proszę mi uwierzyć, że to prawda, bo 3 cykle miałam monitorowane przez lekarza na usg.

Mam małe torbielki na obu jajnikach, ostatnio na usg miały po 22,8. Do owulacji na pewno dochodzi. Robiłam też wyniki ft4 -16.16 pmol/l i tsh 0.753 mlU/l.
Czy mam policystyczne jajniki? Czy przez długie fazy poowulacyjne mam problem z ciążą? Czy mogę mieć jeszcze szanse na ciążę? Mam 30 lat.

Witam!

Przy tak długich i nieregularnych cyklach przyczyną problemów są najprawdopodobniej zaburzenia hormonalne (do których należy tez zespół policystycznych jajników - PCOS). Niestety z opisu nie zrozumiałam, czy w usg w każdym jajniku jest tylko jedna torbiel o wymiarach 22,8mm, czy w jednym są 22 torbielki a w drugim 8. W pierwszym przypadku można wykluczyć zespół policystycznych jajników, w drugim potwierdzić.

Wyniki badań hormonów tarczycy są prawidłowe. Aby potwierdzić PCOS warto zbadać też stężenie fsh i LH.  Jeżeli nie ma Pani PCOS, powinno się oznaczyć stężenie hormonów płciowych (FSH, LH, progesteron, estradiol) oraz prolaktyny. Jeżeli będą prawidłowe powodem wydłużonych miesiączek mogą być również zaburzenia w obrębie nadnerczy lub inne choroby endkrynologiczne.

Fakt, że w cyklach zachodzi owulacja oznacza, że ma Pani szanse na zajście w ciążę. Jednak najpierw należy ustalić przyczynę zaburzeń miesiączkowania.

Więcej informacji na temat zespołu policystycznych jajników znajduje się na stronie http://abctradzik.pl/zespol-policystycznych-jajnikow